Премахване на данъка върху евросубсидиите до 100 000 лева, получени за година от земедеските производители. Това одобри на първо четене комисията по земеделие в парламента с промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица и Закона за корпоративното подоходно облагане, внесени от коалицията ПП-ДБ. От проекта става ясно, че потенциалното облекчение ще важи както за субсидиите за земя, които фермерите получават затова, че обработват нивите, така и за грантовете, получени за инвестиционни проекти в агросектора.
„Физически лица, регистрирани като земеделски стопани, които са получили субсидия или друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейския фонд за развитие на селските райони, могат да ползват данъчно облекчение като намалят сумата от годишните данъчни основи с размера на получената през годината субсидия, съответно подпомагане от двата фонда, до размера на годишните данъчни основи преди намалението, но с не повече от 100 000 лв.”, казва предложението.
Данъчното облекчение ще се прилага, след като ЕК постанови, че това не е несъвместимо с правилата в областта на държавните помощи. При условие, че ЕК постанови положително решение до 30 април 2024 г., данъчното облекчение ще може да се приложи и за 2023 г., стана ясно по време на заседанието.
„Практиката при част от страните от ЕС е за третирането на субсидиите като необлагаем доход, докато други, както и България досега, приемат субсидиите за част от облагаемите приходи на фермерите. Българското земеделие страда от тежки структурни дисбаланси, остър недостиг на работна ръка и тесни специалисти, непропорционална концентрация на активи и земя, постоянно намаляване на малките и средните стопани, непривлекателност на отрасъла до степен той да не добавя млади земеделци, отсъствие на автоматизация и цифровизация, отлив на инвестиции, липса на среда за иновации в първичното производство и преработката“, посочва още проектът.